W Polsce branża transportowa może wykupić ubezpieczenie obowiązkowe i dobrowolne. Ubezpieczenie OCP przewoźnika należy do tej drugiej kategorii, ale większość firm spedycyjnych decyduje się na ich zakup, ponieważ wpływa to na jakość ich funkcji. Czemu? Przewoźnik odpowiada za powierzony towar od dnia odbioru do klienta do momentu dostarczenia do odbiorcy.
W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty ładunku wykupiona polisa OCP przewoźnika zabezpiecza jego interesy, a ubezpieczyciel pokrywa stratę. Umowa ubezpieczenia wynosi 12 miesięcy, po czym należy ją przedłużyć, ponieważ nie odnawia się automatycznie
Jakie gwarancje otrzymuje ubezpieczony przewoźnik w ramach polisy OCP?
Przy polityce OCP przewoźnika przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności finansowej za uszkodzenie przesyłki. Niewykonanie lub nierzetelne wykonanie (w tym opóźnienie w dostawie) przesyłki towaru przekazywane jest ubezpieczycielowi.
Ta forma ubezpieczenia chroni przewoźnika i właściciela ładunku. Pierwszy nie musi zapewniać własnych środków, a drugi otrzymuje od ubezpieczyciela odszkodowanie. Nic dziwnego, że firmy spedycyjne często wykupują ubezpieczenie OCP. Kontrahenci, którzy szukają niezawodnego przewoźnika, który zapewni bezpieczeństwo Twojego ładunku, współpracują z przewoźnikiem posiadającym skuteczną politykę OCP.
Zakres ochrony ładunku jest zawarty w polisie i powinien być dobrze dopasowany do potrzeb konkretnego przewoźnika. W powyższych przypadkach dobrze przygotowana umowa ubezpieczenia może chronić interesy przewoźnika i wykonawcy, pod warunkiem przestrzegania przez przewoźnika i wykonawcę zasad uzgodnionych z ubezpieczycielem.
Jakie są korzyści z polityki OCP dla operatora?
Wiele firm ubezpieczeniowych chroni ubezpieczających przed wypłatą z własnych środków w przypadku uszkodzenia towarów. Obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia i transportu ładunku spoczywa na przewoźniku i kierowcy, a niedopełnienie tych obowiązków skutkować będzie brakiem wypłaty odszkodowania. Na rynku usług ubezpieczeniowych istnieją również firmy oferujące ochronę przewoźnikom na wypadek szkód spowodowanych działaniem umyślnym, niedbalstwem kierowcy itp.
Każdy zakład ubezpieczeń stosuje odrębne zasady obliczania składki OCP przewoźnika. Co to uwzględnia?
- Roczny obrót usług spedycyjnych.
- Kwota gwarantowana.
- Rodzaj przewożonego ładunku.
Przy zakupie ubezpieczenia OCP przewoźnicy muszą mieć na uwadze, że suma gwarancyjna powinna pokryć całkowitą wartość przewożonego towaru w jednej przesyłce. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, więc cena do negocjacji. Zdarza się, że ubezpieczyciel domaga się udziału własnego, co stanowi własną odpowiedzialność przewoźnika za szkody. Czy jest korzyść? Oczywiście ubezpieczenie jest tańsze, ale gdy dojdzie do szkody, będzie musiał pokryć część strat.
Kolejną ważną kwestią związaną z zasięgiem OCP przewoźnika jest przewóz towarów niebezpiecznych ADR. A także zwiększa ryzyko, a mianowicie: ważne dokumenty, pieniądze, leki, elektronika, sztuka, alkohol, żywe zwierzęta itp. Czy te elementy można wykorzystać do rozszerzenia zakresu ubezpieczenia OCP? Tak, istnieją dodatkowe klauzule, które zapewniają większą ochronę, ale za wyższą składkę.
Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania na rzecz OCP przewoźnika?
Może tak być w przypadku, gdy umowa ubezpieczenia OCP przewoźnika zawiera klauzulę wykluczenia. Po pierwsze chodzi o uszkodzenie pojazdów, przekazanie towaru osobom nieuprawnionym oraz zaniedbanie w załadunku lub dostarczeniu towaru. Oprócz prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym, wjazdu do kraju nieobjętego umową oraz parkowania pojazdu poza strzeżonym parkingiem.
Typ OCP przewoźnika według geografii
Firmy spedycyjne mogą kupować OCP krajowe zgodnie z ustawą o transporcie lub międzynarodowe OCP zgodnie z Konwencją CMR. Każde z powyższych postanowień obejmuje różne obowiązki właściciela firmy transportowej i firmy ubezpieczeniowej. Należy zauważyć, że Ubezpieczenie OCP Przewoźnika (międzynarodowe) jest dostępne dla firm specjalizujących się w transporcie towarów na terenie Europy. Następujące kraje mogą być wyłączone z tej polityki: Rosja, Ukraina, Kazachstan, Mołdawia, Białoruś. OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ może być wykorzystywany przez osoby prawne, osoby fizyczne i jednostki organizacyjne do działalności gospodarczej.
Kiedy zaczyna obowiązywać ubezpieczenie OCP przewoźnika?
- Opóźniona dostawa towarów
W przypadku opóźnienia w dostawie z powodu złych warunków atmosferycznych na drodze lub wypadku drogowego, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie właścicielowi ładunku. - Przechowywanie przesyłek konsygnacyjnych
Jeśli pojazd zepsuje się podczas transportu towaru i wymaga przechowywania, firma ubezpieczeniowa pokryje koszty przechowywania. - Zapobieganie uszkodzeniom przewoźnika
Firma ubezpieczeniowa zwróci przewoźnikowi koszty poniesione przez proces sądowy w celu zmniejszenia rozmiaru szkody. Polega na przeładowaniu przewożonego ładunku, zastąpieniu innego pojazdu.
Firmy spedycyjne z ubezpieczeniem OCP przewoźnika https://www.linkedin.com/company/ocp-przewoznika/ stają się wiarygodnymi partnerami biznesowymi. Decydując się na rozszerzenie zasięgu możesz dostosować polisę do wymagań firmy i zapewnić jej płynność finansową.