Wykładziny obiektowe sprawdzają się świetnie w większości pomieszczeń, jednak żeby służyły długo, muszą zostać prawidłowo położone. Jaki klej do wykładziny dywanowej?
Czy wykładzinę trzeba przyklejać?
To pytanie często pojawia się w naszych głowach, gdy myślimy o położeniu nowej wykładziny w którymś pomieszczeniu. Na rynku wciąż pojawiają się jakieś nowości – mamy coraz to nowe sposoby na wykończenie wszystkiego, czy to membrany czy izolacja dachu płaskiego. W takim wypadku faktycznie dziwić może to, że wykładziny wciąż trzeba kleić, tak jak robiliśmy to kilka, czy też kilkanaście lat temu.
Okazuje się, że na rynku faktycznie możemy znaleźć pewne alternatywy dla kleju. Należą do nich między innymi dwustronne taśmy klejące przeznaczone specjalnie pod wykładziny na podłogę. Zaletą jest to, że łatwo ją zarówno położyć, jak i usunąć. Nie trzeba rozkładać jej na całej podłodze – wystarczą grube pasy przy ścianach i na łączeniach. Rozwiązanie to ma jednak znaczące wady, a największą z nich jest mała trwałość i niestety spora zawodność. Wykładzina może odklejać się i przesuwać.
Co ciekawe, istnieją też sposoby wykończenia podłogi bez użycia żadnych środków klejących. Sprawdzą się one jednak jedynie w przypadku małych pomieszczeń i jeśli zastosujemy do nich wykładziny obiektowe, które zwyczajowo dostępne są nie w pasach, ale w dużych kwadratowych płachtach. Wykładzinę taką należy przyciąć idealnie do rozmiarów pomieszczenia i przytwierdzić ją przy ścianach, przewiercając listwy wykończeniowe na styku podłogi i ściany.
Jakie są zalety używania kleju?
Skoro istnieją różnorakie alternatywy, to być może zastanawiać się będziemy, czy w takim razie warto sięgać po kleje. Rozważania te jednak okazać się mogą zwodnicze, bo klasyczne kładzenie wykładziny na podłogę przy pomocy kleju ma wiele zalet.
Jedną z najważniejszych jest stabilność. Nie ma tu znaczenia jaką podłogę kładziemy. Czy to domowa wykładzina dywanowa, czy wykładziny obiektowe pcv – położenie jej na klej sprawia, że podłoga nie przesuwa się, nie podwija i służyć nam będzie w takim stanie całymi latami.
Kolejną sprawą jest trwałość. Chociaż alternatywy dla kleju mogą wydać się nam niezwykle kuszące, to takie rozwiązania niestety jednak nie są zbyt trwałe. Sprawdzą się świetnie, gdy chcemy położyć gdzieś wykładzinę na kilka tygodni, by po jakimś czasie ją wymienić, lub jako montaż pod wykładziny dywanowe obiektowe, co do których przypuszczamy, że szybko się zniszczą i będą wymagały zmiany na nowe. W innym wypadku, jeśli chcemy położyć wykładzinę na lata, rozwiązaniem którego szukamy może być tylko klej.
Zobacz także:
Jaki wybrać klej do wykładziny?
Na rynku spotkać możemy wiele rodzajów kleju do wykładziny na podłogę, a to na jaki ostatecznie się zdecydujemy uzależnione będzie przede wszystkim od rodzaju podłoża kładzionej podłogi, a także tego, na jakich właściwościach najbardziej nam zależy.
Wśród klejów pod wykładziny wyróżnić możemy między innymi:
- Kleje antypoślizgowe,
- Kleje pod postacią pasty,
- Kleje winylowe,
- Kleje uniwersalne,
- Kleje akrylowe.
Kleje antypoślizgowe nastawione są przede wszystkim na to, by możliwie dobrze osadzić wykładzinę na podłożu. Często wybierać będziemy właśnie taki klej, jeśli wykładziny na podłogę mają znosić duże obciążenia, a także gdy po prostu podłoga będzie ogrzewana. Zazwyczaj takie kleje tworzone są na bazie akrylu, co gwarantuje dużą przyczepność w takich warunkach, nie dopuszczając do przesuwania się i ślizgania wykładziny po podłożu.
Klej pod postacią pasty jest przede wszystkim bardzo łatwy w aplikowaniu na podłoże, wybierzemy go więc wówczas, gdy właśnie na łatwym montażu nam zależy najbardziej. Rozprowadza się bardzo łatwo i bez większych trudności, w dodatku bardzo szybko schnie i ogranicza ryzyko ślizgania się wykładziny po podłożu. Bardzo chętnie stosowany jest pod wykładziny obiektowe pcv.
Kleje winylowe wyróżnia na rynku przede wszystkim cena. Jest bardzo niska, dlatego decydujemy się na nie zazwyczaj wtedy, gdy mamy ograniczony budżet. Czy to oznacza, że rezygnujemy z jakości? Niekoniecznie. Jest to zazwyczaj produkt nie tylko tani, ale i wydajny oraz trwały. Jego dodatkową zaletą jest to, że rzadko powoduje alergie.
Główną zaletą klejów uniwersalnych jest to, że nadają się do każdego rodzaju wykładziny. Jeżeli planujemy remont w kilku pomieszczeniach, w których kłaść będziemy różne podłogi, na przykład zarówno dywanowe jak i wykładziny obiektowe pcv, to najpewniej właśnie na taki klej się zdecydujemy. Ekonomiczniej będzie wówczas zakupić duże opakowanie kleju uniwersalnego, zamiast dostosowywać klej do każdej wykładziny.
Kleje akrylowe stanowią zazwyczaj mieszankę kilku różnych składników, a wśród nich znajdziemy zarówno żywice, jak i utrwalacze oraz konserwanty. Nie można powiedzieć o nich, żeby były dobre dla alergików, za to mają inne zalety. Bogactwo składników przekłada się na to, że to klej, który położyć możemy niemal na każde podłoże. Bez względu na to, czy kładziemy wykładziny na podłogę wyłożoną uprzednio płytkami ceramicznymi, czy na goły cement, czy nawet na membrany spod paneli podłogowych – kleje akrylowe przyczepią wykładzinę do każdej nawierzchni.