Praktycznie każda duża działalność gospodarcza potrzebuje monitoringu. Najczęściej opiera się on na zasilaniu elektrycznym. Są jednak takie tereny, gdzie prądu nie znajdziemy. Mogą to być odległe place budowy, tereny przyleśne lub farmy fotowoltaiczne. Bardzo łatwo wtedy o różnego rodzaju kradzieże czy uszkodzenie mienia. Rozwiązaniem w takich wypadkach może być mobilna wieża do monitoringu. Jakie są największe zalety mobilnej wieży do monitoringu? Jak ona działa i jakie są jej największe zalety?
Jak działa mobilna wieża do monitoringu?
Podobnie jak panele fotowoltaiczne, praca wieży monitoringowej opiera się na energii promieniowania. Nie ma potrzeby doładowywania urządzenia czy używania akumulatorów. Podstawą jest tu zasilanie solarne w różnych wariantach. Można postawić na wersję mieszaną, gdzie część energii (np. w zimie) będzie opierała się na ładowaniu. Wszystko zależy od miejsca, w którym przewiduje się monitoring. Przykładowo w lesie dostęp do słońca może być dużo cięższy, dlatego warto pomyśleć tu o dodatkowych akumulatorach.
Ciekawą opcją dodatkową są specjalne turbiny wiatrowe, przydatne zwłaszcza na otwartych przestrzeniach. Wiatr jest najlepszym źródłem energii jeśli nic nie blokuje jego porywów. System monitoringu potrzebuje niestety całkiem sporej ilości mocy. Trzeba dopasować lokalne warunki do rodzaju energii, którą ma się do dyspozycji. Jeżeli odpadają odnawialne źródła, zawsze można poratować się akumulatorami.
Największe zalety wieży monitorującej
Oprócz braku dodatkowego zasilania dużą zaletą wieży jest jakość obrazu. Czasami ma do dostępu aż cztery kamery o rozdzielczości 4 megapiksele w jakości HD. Pozwalają od razu rozpoznać człowieka, nawet z bardzo dużych odległości. Skuteczność w przypadku rozpoznawania jakiejś sylwetki wynosi aż 97%, przez co monitoring nie rejestruje fałszywych alarmów. W bardzo rzadkich przypadkach myli człowieka z okolicznymi zwierzętami. Praktycznie nigdy nie myli się w przypadku pojazdów.
Obrotowe kamery pozwalają prześledzić teren w zasięgu 200 metrów, czasami 300. Wszystko zależy od jakości modelu. Wysokość kamer sięga czasami 6 metrów, przez co łatwiej o pracę wśród wysokich obiektów. Wieża monitorująca jest bardzo łatwa w przenoszeniu, chociaż przydatne są wtedy dwie osoby. Najlepiej posłużyć się wózkiem widłowym lub hydraulicznym dźwigiem samochodowym.
Kamery są w pełni obrotowe i śledzą ruch w zakresie 360 stopni. Wielką zaletą jest nocna praca za pomocą podczerwieni, gdzie można prześledzić wszelki ruch w najbliższej okolicy. Zasięg wynosi wtedy od 30 do 50 metrów w przypadku pełnego obrotu. Jeżeli zależy nam na widoku kierunkowym, w jedną stronę – widoczność podczerwieni powiększa się do 150 metrów.
System informowania mobilnej wieży monitorującej
Mobilna wieża do monitoringu może informować o zagrożeniu czy kradzieży na różne sposoby. Najbardziej komfortowa jest bezprzewodowa transmisja wideo, dzięki LTE, 3G, 4G albo za pomocą Wi-Fi. Płynność zależy oczywiście od jakości kamery, ale zazwyczaj nie ma z nią żadnych problemów. Warto zainwestować w rejestrator, który pozwala nagrywać na bieżąco obraz. W ten sposób można zaopatrzyć się w niezbędny materiał dowodowy.
Dzięki bezprzewodowemu czujnikowi ruchu iWirelessPIR i radiowym powiadomieniom – wieża od razu wyczuwa zagrożenie. Od razu informuje o tym odpowiednią osobę za pomocą SMS-a. Nie trzeba wcale przesiadywać całą noc przed monitorem. W przypadku zagrożenia wieża od razu rozpoczyna nagrywanie interesujących nas fragmentów. Pozwala na powiększenia obszaru detekcji, żeby szczegółowo rozpoznać niepożądaną osobę.
Czasami podejrzana osoba nie ma wcale złych intencji. Czasami osoby w pobliżu to po prostu bawiące się dzieci, które nie wiedzą, że np. panele są tak wartościowe. Mobilne wieże mają opcję ostrzegawczą, dzięki specjalnym głośnikom umieszczonym na urządzeniu. Wezwanie można przeprowadzić zdalnie lub po prostu nadać sygnał ostrzegawczy o znanej wcześniej treści (np. “proszę opuścić teren prywatny”). W przypadku zagrożenia można włączyć też specjalne światło LED, które nie dość, że pomoże lepiej zarejestrować obraz to jeszcze przestraszy ewentualnego złodzieja.
Zobacz inne formy zabezpieczeń:
Montaż i ceny zdalnej wieży
Dużą zaletą mobilnej wieży jest bardzo szybki montaż. Nie wymaga się tutaj żadnego okablowania i pomocy specjalistów w instalacji. Całość po prostu przywozi się na miejsce pracy. Wystarczy wyładować sprzęt i odpowiednio go skalibrować względem otoczenia. Trzeba nastawić interesującą nas wysokość, zasięg kamery i opcję pracy nocnej. Trzeba zdecydować się czy bardziej interesuje nas jakość obrazu, czy może jednak zasięg działania. Podstawą jest uchwycenie wszystkich wartościowych budynków i przedmiotów, najlepiej aż do ogrodzenia. Teren poza płotem już nie jest tak istotny.
Mobilna wieża do monitoringu jest znacznie tańsza niż ewentualne pociągnięcie energii elektrycznej. Koszt może wynosić od 30 000 tysięcy złotych do 40 000. Warto jednak zaznaczyć, że wystarczy tylko jedna sztuka w zasięgu 500 metrów. Może ona w 100% zaspokoić wszystkie potrzeby monitoringu. Jeżeli porównamy to sobie z kamerami umieszczonymi przy każdym rogu – może okazać się to dużo tańszy sposób. Na mobilnych wieżach nie ma co oszczędzać, w przypadku marnej jakości kamer można więcej stracić niż zyskać.