Najlepsze krople z witaminą D: 9 na 10 osób w Polsce powinno suplementować witaminę D. Jego niedobór spowodowany jest zbyt małą ekspozycją organizmu na słońce (szczególnie w miesiącach od października do kwietnia, kiedy w naszym kraju jest mało słonecznych dni) oraz niewłaściwą dietą. Potoczne określenie „witamina D” w rzeczywistości odnosi się do dwóch związków: witaminy D2 (ergokarotolu) występującej w roślinach i grzybach oraz witaminy D3 (cholekalcyferolu), która jest wytwarzana u zwierząt pod wpływem promieni UVB.
Dlaczego suplementacja witaminy D3 jest ważna?
Witamina D odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie:
- Układ mięśniowo-szkieletowy – Wzmacnia kości i zęby oraz wspomaga pracę mięśni. Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób kręgosłupa, próchnicy zębów i osteoporozy. Utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D3 jest ważne w każdym wieku. W przypadku dzieci odpowiedni poziom tej witaminy pomaga budować mocne kości i zęby. Zauważono, że zdolność organizmu do jej wytwarzania zmniejsza się wraz z wiekiem. Osoby starsze powinny przyjmować większe dawki związku – 800 – 2000 IU/dobę pomiędzy 65 a 75 rokiem życia, a po 75 roku zalecane dzienne spożycie to 2000 – 4000 IU Osoby otyłe mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D3, dziennie 4000 – 8000 IU jest wymagane.
- Układ odpornościowy – Działa przeciwnowotworowo, przeciwdrobnoustrojowo i pobudza organizm do walki z drobnoustrojami.
- Układ krążenia – Wpływa na pracę mięśnia sercowego, poprawia przemianę materii, pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki, zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2.
- Układ nerwowy – Niedobór witaminy D może powodować zaburzenia snu.
Kiedy należy przyjmować suplementy witaminy D?
W Polsce istnieje możliwość wchłaniania naturalnej witaminy D3 ze słońca od maja do września. W tym okresie skóra powinna być wystawiana na słońce przez około 15 minut dziennie, najlepiej między 10 a 15, a osoby o ciemnej karnacji potrzebują około 25 minut. Mówi się, że 80% do 100% naszej witaminy D3 jest wytwarzane w naszych ciałach dzięki promieniom UVB. Około 20% tej witaminy można dostarczyć poprzez odpowiednią dietę (czerwone mięso i drób, ryby, jaja, oleje).

W Polsce prawie każdy powinien suplementować witaminę D3 w okresie jesienno-zimowym, natomiast osoby starsze powinny suplementować witaminę D3 przez cały rok. Jeśli chcemy ustalić, czy mamy niedobór pokrewnych związków, możemy zmierzyć poziom witaminy D3 (konkretnie metabolitu wątrobowego 25(OH)D w surowicy). Warto skonsultować się z wynikami badań swojego lekarza, który pomoże dobrać odpowiednią dawkę suplementów.
Jeśli zauważymy u siebie następujące objawy: bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia, częste biegunki, utrata apetytu, bezsenność, zaburzenia widzenia, pieczenie w jamie ustnej i gardle, nadmierna potliwość, mogą to być oznaki nieprawidłowego przyjmowania witaminy D3. Wskazaniami do suplementacji witaminy D są niektóre choroby (np. niedoczynność przytarczyc, gruźlica, przewlekła niewydolność wątroby lub nerek, niestrawność, otyłość, nowotwory, nawracające infekcje dróg oddechowych) lub długotrwałe stosowanie niektórych leków (np. kortykosteroidy, ketokonazol, leki przeciwpadaczkowe, przeciwretrowirusowe).
Jaką witaminę D3 wybrać?
Na aptecznych półkach można znaleźć wiele produktów zawierających witaminę D3 – zarówno leków, jak i suplementów diety. Mogą występować w postaci tabletek, proszków, sprayów, żelek, kropli lub płynów. Jednym z najlepiej polecanych produktów są krople z witaminą D. Ich siła tkwi w uniwersalności – są dobre zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy nie lubią połykać tabletek. Dzięki kroplom możemy precyzyjnie i łatwo odmierzyć niezbędne dawki zalecanych witamin. Również witamina D w kroplach nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów – jeśli jest to tabletka zwykle potrzebujemy wody do picia, a do płynnej witaminy D potrzebujemy pipety i zwykle dodatkowy napój, który odmierzymy. trzeba zrobić to samo z witaminą D w proszku. Spraye i żelki to produkty przeznaczone dla dzieci.
Najlepsza witamina D w kroplach
Wyraźną przewagą nad innymi suplementami witaminy D jest jej wersja liposomalna. Liposomy to substancje powstające z połączenia lecytyny z wodą, ich zadaniem jest zwiększenie zdolności wchłaniania preparatów witaminowych poprzez penetrację krwi i ścian komórkowych. Większa przyswajalność witaminy D3 może mieć szybszy, wyraźniejszy wpływ na funkcje organizmu.
Najlepsza witamina D3 jest izolowana z lanoliny, wosku pokrywającego wełnę. Biodostępność tak otrzymanej witaminy D była o 70% wyższa niż związku wytworzonego w inny sposób. Oczyszczona lanolina pozwala na stymulację produkcji witaminy D w organizmie pod wpływem światła ultrafioletowego, które jest zbliżone do promieniowania UVB.
Na rynku dostępna jest również witamina D3 odpowiednia dla wegetarian. Niedobór tej witaminy jest częstym schorzeniem u osób, które nie jedzą mięsa. Odkryto jednak porosty, z których naturalnie pozyskiwana jest witamina D. Krople wegetariańskie z witaminą D3 są bardzo dobrze przyswajalne przez organizm. Preparaty zawierające tę witaminę dostępne są w postaci kropli, kapsułek i sprayów.
Szczególnie polecane krople witaminy D3 to „Vigantol” (kiedyś przepisywany przez lekarza, teraz dostępny bez recepty), „Bioaron D”, „APO D3 krople”, „Ibuvit D 600”, „Witamina D3” 2000IU krople w Visanto lub witamina D3 D3 2000IU Medverita w lanolinie oraz witamina D3 Myvegan dla wegetarian.