Jak alkoholizm rodziców wpływa na dzieci? Rodzice alkoholików często nie są świadomi wpływu, jaki ma to na ich dzieci. Niestety, możemy mówić tylko o niszczycielskim wpływie alkoholu na małe dzieci i młodzież. Jak zmienia się dziecko, gdy w rodzinie pojawia się problem alkoholowy? Odpowiadamy.
Własne roszczenia
Dzieci rodziców alkoholików zwykle otrzymują bardzo wyraźny sygnał. Było na nim napisane: Musisz radzić sobie sam. Większość rodziców nie powie tego wprost, ale ich działania jasno pokazują, że ich dzieci muszą być niezależne. Dlatego w rodzinach alkoholowych dzieci najczęściej przejmują rolę dorosłych. Robią to z kilku powodów. Po pierwsze, starają się jakoś przetrwać i funkcjonować w miarę normalnie. Nie chcą, aby ktokolwiek zauważył ich problem z alkoholem. Boją się, że trafią do domów dziecka lub domów dziecka. Paradoksalnie dziecko czuje odpowiedzialność za swoich rodziców alkoholików, którym nie pomaga nawet wkładka alkoholowa. Czuję się też blisko nich. Dzieci czuły, że jeśli ich zabraknie, ich rodzice sięgną dna.
W pewnym sensie jest to słuszne stwierdzenie, ale nikt nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za działania innych. Poza tym dzieciom wydaje się, że muszą jakoś pomóc rodzicom. Jeśli nie mogą wysłać ich na odwyk od alkoholizmu i narkomanii, to przynajmniej dbają o siebie i swój dom. Jednak włożenie dziecka w skórę osoby dorosłej może wyrządzić wiele szkody. Przede wszystkim pozbawia dzieci beztroskiego dzieciństwa, a nastolatkom najlepszej młodości. Dziecko czuje, że nikt się nim nie interesuje, że nikt się nim nie opiekuje. Rodzice, którzy nie szukają leczenia alkoholowego, wyrządzają swoim dzieciom wielką krzywdę.
Wczesna dorosłość wcale nie jest powodem do powrotu do domu, wręcz przeciwnie. Pozbawia dzieci tego, co najcenniejsze, pozostawiając po sobie wielkie poczucie niesprawiedliwości. Dzieci, które muszą pracować zamiast się uczyć, zazwyczaj nie otrzymują dobrego wykształcenia. To z kolei zamyka drogę do kariery, wyższych dochodów i lepszego życia.
Pytania
Dzieci alkoholików od najmłodszych lat uczone są, by w ogóle nie mówić o problemie. Dzieci często się boją. Jeśli opowiadały innym o chorobie rodziców, trafiały do sierocińców, do których nikt nie chciał trafić. Jeśli rodzic trafia do ośrodka odwykowego, kto opiekuje się dzieckiem? Nawet małe dzieci mają ten dylemat. Wyciągają z tego jeden wniosek – nie wspominając o problemie, bo reakcja mogłaby przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Nie wiedzą, że zamknięta terapia alkoholowa nie odbiera im automatycznie praw rodzicielskich. W większości przypadków dzieci mogą spędzić trochę czasu z ciocią lub babcią. Jednak nikt mu o tym nie powie. Nie leży to w najlepszym interesie rodziców pijących. Dzieci wiedzą, że mówienie o problemach jest złe. Można też zakodować, że zawsze jest tylko jedno wyjście, niekoniecznie dobre. Rodzice mogą też nauczyć dziecko, że wszyscy wokół chcą mu zrobić krzywdę. Z tego powodu przywiązują do siebie również malucha lub nastolatka.
Budować relacje
Relacje mogą być trudne dla każdego. Nie chodzi tylko o relacje, ale o przyjaźnie i relacje biznesowe. Dzieci alkoholików mają jednak z tym trudniej. Nie potrafią rozmawiać z innymi. Boją się, że jeśli powiedzą jeszcze dwa słowa, zdradzą problemy rodziców. Nie chcą, aby ktokolwiek wiedział, że ich rodzice piją. Małe dzieci niechętnie zapraszają swoich przyjaciół lub przyjaciół do siebie. Wstydzą się, że ich rodzice są pijani. Poza tym żałują, że mama nie zrobiła kanapek ani nie podała herbaty. Dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi też nie mają łatwo. Czemu? Bo ich świat w oczach innych wygląda niemal idealnie. Gdyby ktoś dowiedział się, że moi rodzice piją, idealny obraz pękłby jak bańka mydlana. Jednocześnie każdy chce dobrze wyglądać w oczach społeczeństwa. Mama i tata są na wysokich stanowiskach i piją za dużo? To po prostu do siebie nie pasuje.
Dorosłe Dzieci Alkoholików
Słyszymy wiele pytań na temat dorosłych dzieci alkoholików. Często trafiają do ośrodków odwykowych, nawet jeśli sami nie piją. W ośrodku odwykowym dowiadują się, jak wygląda życie bez nałogu. Niestety alkohol nadal odgrywa ważną rolę w ich życiu. Nie akceptują żadnej formy. Czasami jednak jest odwrotnie – dorosłe dzieci alkoholików też przeglądają się w lustrze. Uważają, że alkohol jest najlepszym rozwiązaniem wszystkich problemów. Pamiętaj, oni po prostu nie znają innych rozwiązań. W końcu nikt nie pokazuje im różnych dróg, nikt nie uczy, jak zachować się w trudnych sytuacjach. Alkoholizm w takiej czy innej formie towarzyszy dziecku przez całe życie. Każdy rodzic powinien być tego świadomy. Szkodliwy wpływ alkoholu na dzieci jest faktem naukowo udowodnionym.