Nie da się ukryć, że izolacja dachu to niezwykle ważna czynność. To właśnie ten proces może na dłuższą metę zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Wszystko to ma również pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Jaki materiał do ocieplenia poddasza warto wybrać? Jakie błędy popełniasz podczas ocieplania dachu? Czy pianka poliuretanowa nadaje się do ocieplenia poddasza? Dlaczego wełna do ocieplania poddaszy jest tak popularna? Czy izolacja poddasza styropianem działa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Jaki materiał do ocieplenia poddasza warto wybrać?
Izolacja dachu wymaga materiałów wysokiej jakości https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Obecnie popularna jest wełna szklana i wełna mineralna. Te dwa typy są do siebie podobne, jednak częściej wybierana jest wełna szklana ze względu na jej zadowalający współczynnik izolacyjności akustycznej. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na wybór materiału, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła – jego wartość nie powinna przekraczać wartości 0,25 W na metr kwadratowy. Co więcej, materiały wykonane z włókien elastycznych i sztywniejszych płyt nie są zalecane – niestety dopasowanie warstw do poszczególnych załamań w konstrukcji może być dość problematyczne. Konstrukcja wełny mineralnej sprawia, że możemy ją umieścić w każdym rogu iw większości zagięć. Pamiętaj, że do izolacji dachu potrzebne są inne materiały – np. specjalne profile, uchwyty, łączniki wzdłużne, pchły uchwytowe. Nie możemy też zapomnieć o folii odpornej na wilgoć.
Jakie błędy popełniasz podczas ocieplania dachu?
Izolacja dachu z pewnością nie należy do najłatwiejszych czynności https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/. Jeśli jednak nie zostanie to zrobione prawidłowo, do 25% ciepła może uciec z domu. Niestety wystarczy powiedzieć, że inwestycja w dobrą izolację jest prawie idealna. Jednym z najczęstszych błędów jest użycie tylko jednej warstwy izolacji. Bardziej sensowne jest zainstalowanie dwóch warstw – jednej między krokwiami, a drugiej bezpośrednio na krokwiach. Innym powszechnym przeoczeniem jest wybór niewłaściwego materiału i jego niewłaściwe użycie. Nie jest mądrze używać materiału, który jest za długi lub za krótki. Kolejnym błędem jest umieszczanie materiałów w niewłaściwej kolejności. Reszta to zły rodzaj folii, niewypełnienie wszystkich szczelin, brak ciągłości izolacji, montaż izolacji na złym etapie budowy, brak wentylacji dachu. Jak widać izolacja dachu to dość problematyczna czynność, która wymaga dużego doświadczenia.
Czy pianka poliuretanowa nadaje się do ocieplenia poddasza?
Izolacja dachu pianką poliuretanową to ostatnio coraz bardziej popularne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z najdroższych metod. Nie jest to jednak niespodzianką – mamy do czynienia z doskonałą wilgocią i izolacją termiczną. Niestety izolacja wymaga specjalistycznego sprzętu, więc często nie możemy tego zrobić sami. Niezbędny jest profesjonalny zespół dekoratorski. Warto pamiętać, że ocieplenie dachu pianką to najszybsza metoda, gdyż dachy o powierzchni do 100 m2 można ocieplić w kilka godzin.
Dlaczego wełna do ocieplania poddaszy jest tak popularna?
Ocieplenie dachu wełną to jedna ze stosunkowo najczęściej wybieranych metod. Ten materiał jest bardzo odpowiedni. Nie tylko jest odpowiednio izolowana, ale także lekka i plastyczna, dzięki czemu wypełnienie ewentualnych szczelin między krokwiami nie stanowi problemu. Również przycięcie go do optymalnego rozmiaru nie stanowi problemu. Ocieplenie poddasza wełną wymaga co najmniej dwóch warstw materiału. Pierwszy znajduje się między krokwiami, a drugi bezpośrednio pod krokwiami. Wełna mineralna jest nieprzepuszczalna dla pary i jednocześnie niepalna.
Czy izolacja poddasza styropianem działa?
Dziś izolacja dachu wykonana ze styropianu nie jest już tak powszechna. Ten materiał chętnie stosuje się do izolacji ścian, a nie dachów. Nie zmienia się jednak fakt, że można go stosować również dzięki odpowiedniej izolacji termicznej. Ocieplenie poddasza może być wykonane z białego lub szarego styropianu – ten ostatni powstaje poprzez dodanie grafitu, co zapewnia satysfakcjonującą izolację termiczną.