Bez wątpienia bóle kręgosłupa są jednymi z najczęściej pojawiającymi się dolegliwościami w społeczeństwie. Głównie wynika to z trybu naszego życia. Mowa o długich siedzących pozycjach, stresie oraz brakiem czasu na aktywność fizyczną. Coraz chętniej decydujemy się na masaż pleców. Specjalista, który jest doświadczony wie doskonale, jak masować kręgosłup oraz wykonać masaż placów, który obejmuje także pośladki oraz barki. Czy wiesz jak wykonywać poprawnie masaż kręgosłupa?
Zabieg terapeutyczny
Masaż pleców powinien być wykonany osobie leżącej na brzuchu. Ręce powinny być ułożone wzdłuż ciała. Pod skokowe stawy powinien zostać podłożony wałek, aby kolana były lekko ugięte. Wszystko po to, aby rozluźnić tkanki. Pamiętajmy, że kierunek wykonywania klasycznego masażu powinien być zawsze kierowany w stronę serca.
Masaż na ból pleców jest poniekąd zabiegiem terapeutycznym. Ma on na celu rozluźnienie napiętych tkanek. Polega na wykonywaniu dobrych odpowiednio technik, jak przykładowo ugniatanie, głaskanie, oklepywanie, rozcieranie czy też wibracje.
Jeśli nie mamy zielonego pojęcia, jak wykonać masaż pleców, to rozpocznijmy od głaska po to, aby rozgrzać tkanki. Możemy wykonać tę czynność dłoniową stroną, grzbietową lub też opuszkami palców. Dłoń ułożyć możemy w sposób prostopadły do masowanych mięśni czy też poprzecznie. Najważniejsze jest to, aby podczas wykonywania masaży pleców cała powierzchnia naszej dłoni przylegała do ciała, wywierając dosyć równomierny nacisk. Kierunek wykonywania ruchów zgodny z przebiegiem anatomicznym naczyń oraz mięśni.
Ugniatanie i rozcieranie
Kolejną techniką, którą się posługujemy podczas wykonywania masażu na ból pleców jest samo ugniatanie. Jest to dosyć ciekawa technika, w której fizjoterapeuta unosi, uciska oraz także wyciska tkankę. Wykonuje się je na dużych mięśniowych grupach. Dzięki tejże technice tkanki stają się rozluźnione oraz regenerują się, a do tego mamy do czynienia ze stymulacją procesu wymiany CO2 oraz tlenu. Ważne jest to, aby ręce objęły dokładnie część masowanej tkanki i odciągnęły oraz ucisnęły tkanki odpowiednie. Ruch rąk musi być równomierny oraz płynny. Nie należy doprowadzić do tego, aby się ześlizgnęła ręka.
Aby się w pełni dowiedzieć jak masować kręgosłup warto także poznać technikę, którą jest rozcieranie. Ma ono na celu przesuwanie warstw głębszych ruchami kolistymi i posuwistymi. Powoduje to nic innego jak utworzenie się skórnych fałdów, które należy rozciągnąć oraz rozluźnić. Tempo okolicy masowanej powinno być dosyć powolne. Normalnym zjawiskiem jest poczucie ciepła.
Oklepywanie
Kolejną pomocną techniką w zdobywaniu wiedzy jak masować plecy jest ich oklepywanie. Aby wykonać prawidłowo masaż kręgosłupa powinni stosować naprzemiennie techniki wyżej wymienione. Z kolei oklepywanie wykonuje się już na samym końcu. Polega na niczym innym jak na uderzeniu rękoma w tkanki. Jest dosyć silnym mechanicznym bodźcem. Wykonuje się najczęściej częścią dłoniową paliczków czy też opuszkami palców. Uderzenie pojedyncze powinno być sprężyste, krótkie, jak i także bezbolesne.
Ostatnią techniką są popularne wibracje. Jest to część masażu na ból pleców, w której się doprowadza do drgania powierzchniowych tkanek oraz głębokich, co przyśpieszy znacznie komórkowy metabolizm. Energiczne wibrowanie poprawia samą elastyczność tkanek, zaś łagodne uspokaja oraz rozluźnia. Masaż prawidłowo wykonany działa na skórę, zmniejsza jednocześnie napięcie mięśniowe, pobudza układ nerwowy, poprawia elastyczność skóry, mięśni, jak i także ścięgien.
Musimy wiedzieć, że opanowanie powyższych technik wymaga jednak od nas treningu. Jeśli chcemy zostać specjalistą od masażu, to musimy bardzo dużo masować innych. Z czasem naprawdę dojdziemy do perfekcji. Pamiętajmy, że każda osoba jest inna, ma inny prób bólu i inne wymagania, którym musimy sprostać.
Oczywiście najlepiej masują osoby po odpowiedniej szkole oraz po odpowiednich kursach. Może się to wydawać dziwne, ale amatorzy masażu mogą się wielu technik nauczyć z Internetu. Internet jest pełen filmików oraz blogów o masażu. Naprawdę możemy się bardzo wiele dowiedzieć z sieci. Najlepiej oglądać w Internecie filmiki od osób, które rzeczywiście są zawodowymi masażystami.
Polecamy uwadze:
- masaż balijski Mokotów http://taotaospa.pl/masaz-balijski-goracymi-kamieniami/
Nie masz smykałki do masażu? Zgłoś się do profesjonalisty
Jeśli uznamy, że jednak nie mamy smykałki do masażu, to udajmy się na profesjonalny masaż do specjalisty. Specjalistów na rynku jest naprawdę sporo. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach mamy zwykle szeroki wybór. Przed udaniem się do danego gabinetu masażu sprawdźmy opinie osób masujących. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że rzeczywiście trafiliśmy do zawodowca. Już po pierwszym masażu czujemy się zrelaksowani, a ból pleców staje się mniej uciążliwy.
Czasami musimy się zdecydować na całą serię zabiegów. Wiadomo, że wiąże się to z większym kosztem, ale najważniejsze jest to, aby masaże przyniosły oczekiwane rezultaty. Musimy zauważyć różnicę po każdym kolejnym zabiegu. Wybierając dobrego masażystę na pewno tak właśnie będzie.