Specjalista SEO – stworzyłeś stronę internetową, poświęciłeś na nią pieniądze i czas: napisałeś teksty, dodałeś zdjęcia, a klientów nie ma lub jest niewielu. Uspokój się, nie panikuj! Pomoże Ci specjalista SEO. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby strona internetowa znalazła się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania i pozostała tam przez długi czas.
Zadania specjalisty SEO
Sposób promocji strony uzależniony jest od potrzeb klienta. Na przykład chce zwiększyć ruch. Co robi w tym celu specjalista SEO https://www.adamgrabowski.guru/specjalista-pozycjonowanie-seo/? Wykonuje pozycjonowanie wewnętrzne. Oznacza to, że dostosowuje stronę do wymagań wyszukiwarek, głównie Google. Na przykład kompiluje listę słów kluczowych, grupuje i dystrybuuje frazy na stronach, przepisuje metatagi stron lub dostosowuje adresy URL stron do wymagań wyszukiwarek i generuje adresy URL czytelne dla człowieka.
Praca nad pozycjonowaniem strony w wyszukiwarkach. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby strona internetowa trafiła na szczyt i pojawiła się w wyszukiwaniu różnych żądań użytkowników. W tym celu specjalista SEO wie, jak poprawić czynniki behawioralne i handlowe, sprawdza wydajność strony za pomocą Google oraz znajduje zasoby do umieszczania zewnętrznych linków do strony. Tworzy również raporty dotyczące danych SEO: na przykład zbiera statystyki dotyczące liczby odwiedzających i przeglądanych stron w określonym okresie, liczby osiągniętych celów czy pozycji strony https://wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron/ dla fraz kluczowych. Konfiguruje proste kampanie reklamowe w Google Ads. Nie jest to dla specjalisty SEO zadanie obowiązkowe, ale daje mu przewagę, ponieważ klienci często zamawiają usługę pozycjonowania w wyszukiwarkach wraz z reklamą kontekstową. Również specjaliści Google Ads https://www.adamgrabowski.guru/specjalista-google-adwords/ mogą skorzystać z danych z SEO.
Co powinien wiedzieć specjalista SEO?
Główne narzędzia, z których powinien umieć korzystać specjalista SEO:
- Mikromarking stron. Wyszukiwarka pobiera z niej niezbędne dane, takie jak zawartość strony, adresy i numery telefonów firm, dane kontaktowe pracowników i wyświetla je w wynikach wyszukiwania.
- Jak przyspieszyć indeksowanie stron. To jest praca z plikami, nagłówkami i adresami stron. Specjalista SEO określa, które strony będą indeksowane, a które nie. Na przykład odmówi dostępu do panelu administracyjnego witryny, aby intruzi nie mogli się do niego dostać.
- Algorytmy wyszukiwarek. Znając ich wymagania, specjalista SEO od samego początku potrafi poprawnie skonfigurować stronę i poprawnie ocenić dynamikę jej promocji.
- Zasady pracy z systemami analityki internetowej. Główny system to Google Analytics. Pomaga przeanalizować pracę z serwisem i określić dalszą strategię jego promocji. Analityka powie Ci na przykład, dlaczego użytkownicy szybko opuszczają stronę internetową, na jakim etapie kolejności towarów porzucają koszyk lub jakie artykuły na blogu czytają najczęściej. Dzięki temu specjalista SEO może wyeliminować zidentyfikowane błędy i dostosować strategię promocji.
- Tworzenie i analiza fragmentów wyszukiwania. Dobry fragment pozwala zrozumieć, czy strona pasuje do żądania, nawet bez jej otwierania.
- Znajomość czynników rankingowych. Są to wskaźniki, które określają pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Bez ich uwzględnienia specjalista SEO nie będzie w stanie zagwarantować ani pokazać minimalnego efektu promocji. Główne czynniki dzielą się na behawioralne, treściowe, linkowe i techniczne.
- Elementy SERP z bogatymi odpowiedziami na zapytania wyszukiwania. Są to widżety Google.
Umiejętności twarde i miękkie specjalisty SEO
Wszystkie umiejętności specjalistów SEO można podzielić na zawodowe – twarde i osobiste – miękkie, które są równie ważne w pracy.
Twarde umiejętności specjalisty SEO
- Poznaje wymagania Google dotyczące promocji. Co można, a czego nie można zrobić.
- Jest na bieżąco z trendami w wyszukiwarkach. Reguły i algorytmy ciągle się zmieniają. Jeśli nie śledzisz zmian w czasie, możesz stracić pozycję strony internetowej. Specjalista SEO poznaje cechy pozycjonowania zewnętrznego i wewnętrznego. Każda wyszukiwarka ma swoje własne.
- Prawidłowo umieszcza linki na stronie. Nazywa się to linkowaniem – artykuły na stronie są połączone ze sobą za pomocą linków. Osoba czytająca jeden artykuł może przejść do drugiego. Poprawia to czynniki behawioralne i zwiększa zaufanie wyszukiwarek do strony internetowej.
- Zwiększa liczbę przydatnych linków do strony. Im więcej zasobów będzie zawierało linki do strony, tym lepiej dla promocji.
- Pisanie tekstów. Zaletą jest umiejętność uzyskania dobrze napisanego tekstu. Znajomość metod pozycjonowania.
Miękkie umiejętności specjalisty SEO
Każda osoba pracująca powinna mieć odpowiedzialność, komunikację i koncentrować się na wynikach. Jeśli chodzi o specjalistę od pozycjonowania stron w wyszukiwarkach, jego bagaż umiejętności osobistych powinien obejmować:
- Myślenie logiczne i krytyczne. Specjalista SEO stale monitoruje, które narzędzia działają lepiej, a które gorzej, jedne wdraża na bieżąco, a innych pozbywa się.
- Marketingowa wizja zadań SEO. Specjalista powinien nie tylko pozycjonować stronę na szczyt wyników wyszukiwania, ale także identyfikować i poprawiać czynniki rankingu komercyjnego, zauważać sztuczki konkurencji i rozumieć grupę docelową witryny.
- Umysł analityczny. Ogromną częścią pracy jest analizowanie ogromnych strumieni danych. Musi znaleźć w nich wzory i zastosować je w swojej pracy.
Ponadto specjalista SEO https://www.maius.edu.pl/specjalista-seo/ zna ogólne rozeznanie w marketingu internetowym, rozumie zasady przyciągania ruchu z różnych kanałów oraz mechanizmy zwiększania konwersji. W dzisiejszych czasach SEO rzadko zamawia się w czystej postaci: klienci proszą o rozwiązanie zadań copywritingowych, redakcyjnych czy SMM.