Rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych – nieestetyczne pajączki, widoczne zgrubienia i ból nóg – znasz to? Tak w początkowym etapie dają o sobie znać żylaki kończyn dolnych. Czym właściwie są żylaki ? Czy trzeba je leczyć i czy można im zapobiegać ? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Żylaki kończyn dolnych – co to takiego ?
Żylaki kończyn dolnych to inaczej niewydolność żylna kończyn dolnych. To bardzo często występująca dolegliwość, która w zdecydowanej większości dotyka kobiety, choć jest również spotykana u mężczyzn. Szacuje się, że w Europie na żylaki kończyn dolnych choruje od 20 do 50 % kobiet oraz co piąty mężczyzna. Choroba ta powoduje, zwłaszcza u Pań, duży dyskomfort estetyczny i kosmetyczny. Warto jednak ją leczyć nie tylko z powodów estetycznych – nieleczona niewydolność żylna powoduje uporczywe dolegliwości, które nie ograniczają się jedynie do kończyny.
Żylaki kończyn dolnych przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko
Za bezpośrednią przyczynę niewydolności żylnej w nogach uważane są predyspozycje genetyczne w kierunku nieprawidłowości w budowie i działaniu zastawek żylnych bądź też w zaburzeniach ścian żył.
Takie zaburzenia mogą być przyczyną tego, że krew zamiast prawidłowo płynąć z układu powierzchniowego żył do głębokiego i do serca, płynie wstecznie z powrotem do układu powierzchniowego. To z kolei powoduje, że naczynia krwionośne są zbyt mocno rozciągane, poszerzają się, a żyły ulegają wydłużeniu, co następnie skutkuje pojawieniem się żylaków.
Należ pamiętać, że aspekty genetyczne nie są jedyną przyczyną postawania żylaków. Istnieje cały szereg czynników, które mocno podnoszą ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej w kończynach dolnych.
Do najważniejszych czynników zaliczamy:
- wiek (częściej w podeszłym wieku)
- płeć (znacznie częściej u kobiet)
- ciąża i poród (każda kolejna ciąża to większe ryzyko żylaków)
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej
- leczenie hormonalne (np. hormonalna terapia zastępcza)
- otyłość
- wady postawy (np. płaskostopie)
- siedzący tryb życia i brak ruchu
- przebyta zakrzepica (wraz z zespołem pozakrzepowym)
Żylaki kończyn dolnych – objawy
Osoby dotknięte przypadłością żylaków kończyn dolnych bardzo często zgłaszają się do lekarza, ponieważ przeszkadza im to, jak wyglądają ich nogi. Najczęściej zgłaszanymi objawami są widoczne pajączki, zgrubienia, „poskręcane żyły” i zasinienia na nogach. Problem staje się istotny zwłaszcza wiosną i latem, kiedy kobiety chciałyby odkryć nogi, ale wstydzą się ich wyglądu.
Poza wątpliwym efektem wizualnym żylaki powodują również takie dolegliwości jak: uczucie ciężkości nóg, ból, pieczenie, różnego rodzaju obrzęki, a także mrowienie lub swędzenie. Zdarza się, że u niektórych osób w nocy pojawiają się silne i bolesne kurcze mięśni.
Nieleczona niewydolność kończyn dolnych będzie postępować. Choroba w zaawansowanym stadium może doprowadzić do zapalenia żył głębokich, które choć z reguły jest niegroźne powoduje bardzo sile dolegliwości bólowe oraz dobrze wyczuwane zgrubienia pod skórą, które stają się twarde i wypukłe oraz zaczerwienione.
Należy wspomnieć, że zdarza się, że osoby dotknięte niewydolnością żylną będą zmagać się z zatorowością. Objawy takie jak bolesne obrzęki całej nogi lub łydki czy nagłe duszności powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u lekarza.
Żylaki kończyn dolnych – sposoby leczenia
Wiadomo już, że leczenie żylaków jest konieczne. Wdrożenie terapii ma na celu zminimalizowanie objawów choroby, zmniejszenie ryzyka powikłań oraz poprawę wizualnego stanu nóg. W przypadku niewydolności kończyn dolnych wyróżnia się leczenie zachowawcze, laserowe lub operacyjne.
Leczenie zachowawcze jest stosowane wówczas, kiedy zmiany są jeszcze niewielkie. W ten sposób leczy się również kobiety ciężarne. Do leczenia zachowawczego zaliczamy zwiększenie aktywności fizycznej, odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, a także stosowanie farmakoterapii w postaci leków, suplementów, a także maści i kremów oraz różnego rodzaju bandaży, opasek, rajstop i pończoch samouciskowych.
W przypadku bardziej zaawansowanych żylaków stosuje się skleroterapię lub zabieg operacyjny. Skleroterapia polega na podaniu do światła naczynia specjalnej substancji, która ma za zadanie wywołać stan zapalny i doprowadzić do zarośnięcia naczynia. Z kolei zabieg operacyjny jest najstarszą znaną metodą leczenia żylaków. Można przy jego pomocy leczyć żylaki każdej wielkości, zarówno te małe, jak i te duże. Choć jest to metoda bardzo skuteczna, stosuje się ją najczęściej w ostateczności, ponieważ jak każdy zabieg operacyjny obarczona jest ryzykiem wystąpienia powikłań.
Z kolei jedną z najnowszych metod leczenia niewydolności kończyn dolnych jest leczenie za pomocą laseroterapii, które polega na zamknięciu światła naczynia przy użyciu wiązki lasera.
Rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych
Choć zabieg operacyjny wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań, to czasem przy bardzo zaawansowanej chorobie żylakowej jest jedyną metodą, która może przynieść zadowalające efekty. Jak po każdym zabiegu operacyjnym, tak i po operacji żylaków musi nastąpić okres rekonwalescencji, w trakcie którego pacjent będzie mógł dojść do siebie.
Po zabiegu pacjenci mogą normalnie chodzić i poruszać się, aczkolwiek powinni unikać długiego siedzenia bądź stania. Najczęściej przebywają na zwolnieniu lekarskim od 2 do 4 tygodni. Bezpośrednio po operacji zakładany jest także opatrunek, który zaleca się utrzymywać około tydzień po zabiegu – czyli do momentu zdjęcia szwów. Po tym czasie należy zgłosić się do chirurga na kontrolę, usunięcie szwów oraz zmianę opatrunku. Chorym zaleca się nosić pończochy uciskowe lub opaski elastyczne po zabiegu nawet przez kilka miesięcy, w celu usprawnienia procesu gojenia oraz zapobiegania nawrotom.
Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia żylaków nie jest szczególnie uciążliwa dla pacjentów, ale konieczne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza tak, by efekty były jak największe a choroba nie powróciła.