Rehabilitacja laserem co daje? Laseroterapia to zabiegi o działaniu terapeutycznym, które wykorzystują medyczne lasery – urządzenia emitujące jednobarwną, skupioną wiązkę światła. Wykorzystuje się je w kosmetologii, stomatologii, medycynie estetycznej, czy też w chirurgii. Jako jedna spośród dziedzin fizjoterapii, laseroterapia zajmuje się drukowaniem procesów naprawy w narządach ruchu. Laser wykazuje działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, stymuluje mikrokrążenie i wspomaga proces gojenia.
Laser podczerwony w laseroterapii
Lasery wykorzystywane w medycynie, stanowią narzędzia stosowane w tak zwanej laseroterapii, czyli leczeniu wybranych obszarów ciała z zastosowaniem wiązki światła. Naświetlanie to oparte jest na efektywnym pochłanianiu promieniowania, oraz skierowaniu uzyskanej w tymże procesie energii na punktową terapię (lasery punktowe) albo też rozległą (związaną z większymi obszarami na ciele).
Laser podczerwony, jest jednym z rodzajów laserów stosowanych do różnorodnych fizykoterapeutycznych zabiegów. Najważniejszy cel terapeutyczny laseroterapii, stanowi pobudzanie komórek do procesu odnowy.
Zlikwidowanie dolegliwości bólowych, stymulowanie procesów o działaniu przeciwzapalnym, przyspieszenie procesu gojenia się owrzodzeń, ran, jak i wchłaniania się i zmniejszenia blizn – to między innymi właściwości, którymi może się pochwalić laseroterapia. Przeprowadzanie rehabilitacji po skręceniach, czy też po złamaniach stanowi także wyznacznik do zastosowania lasera.
O konieczności poddania się zabiegowi laseroterapii, zadecyduje zawsze lekarz specjalista lub dobry rehabilitant. On też musi ustalić, ile zabiegów będzie konieczne, jak długo one będą trwać, jak i jaki typ lasera, zostanie zastosowany podczas terapii.
Jakie schorzenia mogą być leczone dzięki laseroterapii?
Laseroterapia, ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Warto jednakże mieć na uwadze, iż w nie każdej sytuacji użycie światła lasera będzie wskazane. Do takiego zabiegu, zawsze powinien kwalifikować lekarz na podstawie przeprowadzonych uprzednio badań. Najważniejszymi wskazaniami do rehabilitacji z zastosowaniem lasera, będą:
- przykurcze mięśni,
- ostre stany zapalne w tkankach miękkich,
- łokieć tenisisty,
- łokieć golfisty,
- ostrogi piętowe,
- trudno gojące się rany na skórze na skutek odleżyn,
- czas po urazach takich, jak złamania, zwichnięcia, oraz skręcenia,
- zespół cieśni nadgarstka,
- schorzenia mające podłoże zwyrodnieniowe i reumatyczne.
Zwykle stosowana jest kombinacja różnego typu procedur o charakterze terapeutycznym. Zabieg ten można stosować nawet u dzieci, wymaga to jednakże zachowania dużej ostrożności i zastosowania się do wszelkich procedur mających związek z przebiegiem eksponowania na oddziaływanie światła lasera.
Laseroterapia – przeciwwskazania
Należy mieć zawsze na uwadze, iż użycie lasera w Rehabilitacja-24, ma również pewne przeciwskazania. Bardzo istotne jest, żeby poza zastosowaniem się do metodyki pamiętać zawsze o stanach, które będą dyskwalifikować pacjenta z opcji poddania się terapii przy wykorzystaniu laserowego światła. Zalicza się do nich:
- nowotwory,
- ciąża,
- przyjmowanie specyfików fotouczulających,
- czas menstruacji u pań,
- stany przeciążenia organizmu,
- infekcje bakteryjne oraz wirusowe,
- gorączka,
- padaczka,
- zastosowanie sterydów, oraz leków o działaniu przeciwzakrzepowym,
- krwotoki w obrębie układu pokarmowego.
Szczególną ostrożnością trzeba się wykazać w czasie oddziaływania lasera na twarz i okolice oczu. Ekspozycja gałek ocznych na tego typu zabiegu, jest bardzo groźna i może prowadzić do odklejania się siatkówki. Warto również pamiętać o właściwym dobraniu dawki, zanim wykona się zabieg laseroterapii. W przypadku stanów ostrych, będzie to 0,1-3 J/cm2, zaś w stanach o charakterze przewlekłym 6-20 J/m2. Warto zapytać dietetyka, czy są jakieś zalecenia.
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem lasera?
Pacjent nie będzie musiał przygotowywać się w specjalny sposób do tego typu zabiegu. Powinien jednakże mieć na uwadze, iż konieczne jest zrezygnowanie z zastosowania maści, balsamów, czy kremów, tym bardziej w okolicach na ciele, które mają być poddane laseroterapii. Dobrze będzie również założyć właściwie ubranie przed zabiegiem, aby możliwie było łatwe i szybkie odsłonięcie leczonej części ciała.
Trzeba zdawać sobie sprawę, iż wiązka światła wysyłana przez czerwony laser (albo inny jego typ), może zaszkodzić oczom, dlatego konieczne jest założenie okularów ochronnych. Pomieszczenie, w którym przeprowadzana jest laseroterapia, musi być jasne, oraz pozbawione sprzętu mogącego odbijać promienie.
Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie zabiegu, musi dokonać ustawienia urządzenia na właściwą dawkę i moc promieniowania, zastosować odpowiedni aplikator (o wybranym rozproszeniu albo skupieniu) – parametry te ustalane są przez prowadzącego lekarza.
Sonda lasera nie styka się z ciałem pacjenta, a przy tym jest bardzo dokładna. Taki promień lasera jest równoległy, intensywny, monochromatyczny i spójny. Fizykoterapeuta, który przeprowadza zabieg, musi ustawić laser w położeniu prostopadłym do części ciała poddawanej zabiegowi. Pacjent nie może się wtedy poruszać.