Dziś niemal każda dorosła osoba posiada prawo jazdy. Na gospodarstwo domowe przypada więc tyle samochodów, ile dorosłych osób je zamieszkuje. Samochody zaś często się psują bądź ulegają drobnym awariom. Wtedy też na ratunek przychodzi mechanik samochodowy. Jedni pracują na etacie, inni zaś otwierają własne warsztaty samochodowe. Jakie warunki spełnić, aby założyć warsztat samochodowy? Jakie warunki musimy spełnić, aby móc prowadzić działalność gospodarczą w tym zakresie? Odpowiadamy.
Zezwolenia i koncesje
Zawód mechanika samochodowego nie jest w Polsce regulowany. Oznacza to, że mechanik nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego. Nie musi również zdawać państwowych egzaminów ani mieć iluś letniego doświadczenia. Dobry warsztat samochodowy może prowadzić nawet filozof czy dziennikarz. Co ważne, technika naprawy samochodów idzie do przodu z każdym rokiem. Dlatego też nawet wykształcenie kierunkowe uzyskane kilka lat wstecz nie przyniesie nam korzyści, jeśli nie będziemy aktualizować swojej wiedzy. Warsztat samochodowy może otworzyć w Polsce każdy, kto tylko ma taką chęć. Niemniej jednak mechanik musi stale podnosić swoje kwalifikacje. Przyszły właściciel warsztatu nie musi również starać się o pozwolenia czy koncesje. Jedynym wymogiem jest założenie własnej działalności gospodarczej. Właściciel musi również dokonać niezbędnych zgłoszeń, na przykład do ZUS. Zezwolenie musimy uzyskać jedynie, gdy będziemy używać sprzętów, które podlegają dozorowi technicznemu. Musimy wtedy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Dozoru Technicznego. Inspektor sprawdzi, czy sprzęt, na którym będziemy pracować, spełnia wymogi bezpieczeństwa. Pozwolenie dotyczy przede wszystkim żurawi, podnośników czy też wciągników. Czy łatwo będzie nam uzyskać owe zezwolenie? Na ogół nie ma z tym większego problemu. Musimy jednak pamiętać, aby wybierać dobrej jakości sprzęt. Jeśli nie przejdzie on badania technicznego, nie otrzymamy pozwolenia na jego użytkowanie.
Miejsce prowadzenia działalności
Naprawę samochodów musimy przeprowadzać w odpowiednim miejscu. Zwykle warsztaty znajdują się na uboczu, a nie w centrach dużych miast. Nie wynika to z faktu, iż nie wpisują się one w miejską panoramę. Warsztat musi być bowiem stosunkowo dużym pomieszczeniem. Samochody powinny być bowiem odpowiednio zabezpieczone, na przykład na wypadek gradu lub włamania. Co więcej, warsztat samochodowy musi również spełniać wszelkie wymogi BHP. Dotyczy to głównie bezpieczeństwa pracowników bądź samego właściciela warsztatu. Pamiętajmy, że podczas kontroli BHP-owiec dokładnie sprawdzi, czy miejsce pracy spełnia wszystkie warunki ustawowe.
Kasa fiskalna dla warsztatu
Właściciele warsztatów samochodowych często zapominają o wyposażeniu ich w kasę fiskalną. Nie jest ona potrzebna, jeśli świadczymy usługi wyłącznie na rzecz firm. Najczęściej jednak klientami warsztatów są osoby fizyczne, które naprawiają samochody prywatne. Od 2020 roku warsztaty samochodowe muszą posiadać kasę fiskalną on-line. Jeśli więc prowadzimy warsztat i nadal dokumentujemy transakcje za pomocą zwykłej kasy, musimy natychmiast ją wymienić. Jeśli zaś dopiero zakładamy warsztat, zaopatrzmy się w dobrej jakości kasę on-line. Bez względu na to, czy wykonywaną usługą jest jedynie wymiana oleju, czy też wymieniamy amortyzatory, każdą transakcję musimy udokumentować za pomocą kasy fiskalnej. Tego przepisu nie możemy, niestety, obejść. Niespełnienie wymogów, jakie nakłada na nas ustawa, może nas sporo kosztować. Jeśli mamy tylko zwykłą kasę, to urzędnik może nałożyć na nas karę finansową podczas kontroli.
Zobacz również:
- klimatyzacja szczecin samochodowa
- zabudowa pojazdów dostawczych
- diagnostyka samochodowa w Szczecinie
Wpis do BDO
Obecnie każdy warsztat samochodowy musi uzyskać wpis do BDO. Jest to rejestr podmiotów, które, najprościej rzecz mówiąc, wytwarzają odpady. Nie jest tajemnicą, że każdy warsztat produkuje większe lub mniejsze ilości śmieci. Jeśli jednak ilość odpadów, jaką wyprodukujemy jest niewielka, to uzyskanie wpisu jest bardzo proste, a co najważniejsze – bezpłatne. Dokonania wpisu nie powinniśmy odwlekać. Musimy bowiem uzyskać numer BDO jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli mamy z tym problem, gdyż nie potrafimy samodzielnie wypełnić formularza, udajmy się do prawnika. Pomoże nam również specjalista do spraw ochrony środowiska i sporządzania dokumentacji środowiskowej.
Zobacz także:
Odpowiedni sprzęt
Na koniec, po dopełnieniu wszelkich formalności, czeka nas jeszcze zakup odpowiedniego sprzętu. Jest on niezbędny do tego, aby świadczyć wysokiej jakości usługi naprawy samochodów. Jak wspomniano wyżej, na użytkowanie pewnych sprzętów potrzebujemy zezwolenia. Niemniej jednak wiele narzędzi możemy zakupić bez konieczności poddawania ich badaniu technicznemu. Pamiętajmy, aby wcześniej sporządzić dobrą i kompletną listę zakupów. Warsztat samochodowy powinien również zawrzeć umowę z dostawcami poszczególnych części samochodowych. Klienci bowiem niechętnie kupują je we własnym zakresie. Wolą oni tę kwestię powierzyć warsztatowi. Umowa z dostawcami zapewni nam przede wszystkim lepsze ceny. Co więcej, będziemy mieć pewność, że potrzebne części dotrą do nas na czas.
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |