Płytki ceramiczne coraz częściej zyskują na popularności poprzez swoje właściwości oraz walory estetyczne. Są także używane do wykańczania wnętrz, gdyż w dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić łazienkę bez płytek. Specjalne ich rodzaje, które odporne są na ścieranie stosuje się też w miejscach publicznych, gdzie natężenie ruchu jest większe takie jak hotele, restauracje ora banki, ale możemy je również spotkać na klatkach schodowych, tarasach oraz balkonach. Oprócz tego, że są one powszechnie stosowane i funkcjonalne to płytki te możemy spotkać z różnymi wzorami oraz w kilku, kilkunastu kolorach. Jak się produkuje płytki ceramiczne?
Proces produkcji
Mając do wykonania remont lub urządzenie, które używane jest do montażu płytek ceramicznych warto jest poznać ich proces produkcji. Jego poznanie sprawi, że ich zakup oraz dobór do naszego wnętrza będzie łatwiejszy.
Dobór materiałów
Płytki to nic innego jak połączenie odpowiedniej mieszanki produktów sypkich takich jak: sproszkowanej gliny, piasku, talku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych. ich ilość, oraz rodzaj jest zależny od późniejszego wykorzystania płytek np. płytki ceramiczne podłogowe będą wykonane ze składników w innych proporcjach niż te, które planujemy zamontować na ścianie.
Mieszanie
Po dobraniu odpowiedniej ilości składników przystępujemy do procesu mieszania, który odbywa się na mokro. W zależności od technologi jaka jest stosowana w danej fabryce wykorzystuje się od kilku do kilkunastu procent wody w stosunku do całej masy. W przypadku, gdy musimy dodać większą ilość wody to po wymieszaniu składników mieszanka podlega procesowi suszenia.
Formowanie
Materiał wsypuje się do odpowiednich form, a następnie przy zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia jest on prasowany oraz podgrzewany do temperatury, która potrzebna jest do dalszej produkcji.
Zdobienie
Następnie tak uformowane oraz podgrzane płytki są pokrywane szkliwem, a w razie potrzeby dodatkowo zdobione. Następnie płytki ceramiczne dekoracyjne, które pokryte są szkliwem podlegają procesowi suszenia w odpowiedniej suszarce.
Wypalanie
Tego typu płytki bardzo często wypala się w temperaturze od 1000 do 1300 stopni. Proces podgrzewania w zależności od tego, jaką technologią jest wykonywany może trwać od kilku do kilkunastu minut. Po wypaleniu przystępuje się do schładzania płytek, które mogą potem ponownie w zależności od projektu być poddane dalszemu procesowi zdobienia.
Kalibracja lub rektyfikacja
Podczas procesu wypalania płytki zaczynają się kurczyć w wyniku czego nie wszystkie płytki posiadają identyczne wymiary. Jest to normalne zjawisko, które nie jest uznawane za powód do reklamacji. Jednak producenci, dbając o klienta mimo wszystko starają się, aby te różnice były niezauważalne. Po procesie produkcji płytek są one segregowane według ich rozmiaru, po czym są one kalibrowane, czyli podawane są jej rzeczywiste rozmiary, które mogą różnić się plus, minus 2 mm. Podczas ich montażu, aby zniwelować straty w ich rozmiarze należy zastosować odpowiednią fugę.
Płytki do kuchni
Pełnią dwie role – w momencie, gdy umieścimy je pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami mogą stać się akcentem, który zadecyduje o charakterze naszego wnętrza lub je w pewien sposób delikatnie uzupełni. Płytki często stosowane są także ze względu na wysoką odporność na wodę i zabrudzenia oraz łatwość w ich usuwaniu. Umieszczone na podłodze stanowią bazę, a zarazem ciekawy element aranżacji wnętrza, którym możemy kształtować lub zmieniać jego charakter.
Płytki drewnopodobne
Mogą być produkowane na bazie terakoty lub gresu. Jednak płytki drewniane z gresu są znacząco droższe, ale coś za coś, gdyż ten materiał jest bardziej wytrzymały. Wśród płytek z gresu znajdziemy te, które są odporne na mróz i ścieranie oraz działanie środków chemicznych. Natomiast kafelki ceramiczne oraz płytki drewnopodobne https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne to elegancka, a zarazem bardziej ekonomiczna alternatywa dla gresu. Dzięki ich zastosowaniu nasze wnętrze zostaje zachowane w modnym, klasycznym stylu na długo w miarę zmieniających się trendów aranżacyjnych.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu płytek?
Bardzo często w momencie zakupu płytek przy ich wyborze decydujemy się na ich zakup do wszystkich pomieszczeń od jednego producenta. Najczęściej kupowane są płytki na podłogę oraz ścianę. Należy się liczyć, że mimo doboru tego samego wzoru to odcień płytek ściennych, a podłogowych może być inny. Najczęściej tego typu różnice są bardzo małe, a nawet wręcz nie zauważalne, dla większości osób. Jednak w przypadku, gdy trafi się raz na jakiś czas partia kafelek gdzie różnice są bardziej widoczne, a ktoś jest na to wyczulony i może mu to przeszkadzać to może być to dla niego niesatysfakcjonujące.
Częste błędy podczas układania płytek ceramicznych?
Niewłaściwe przygotowanie podłoża
Podłoże pod płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl/kontakt musi być w idealnym stanie dlatego pamiętajmy o dokładnym usunięciu starej warstwy o słabej przyczepności, która kruszy oraz łuszczy się. Jeśli podłoże na, którym mają znaleźć się płytki posiada ubytki to trzeba je uzupełnić. Zaleca się także, aby wilgoć podłoża nie przekraczała 4%.
Niedokładne przygotowanie zaprawy klejowej
Zawsze na kleju znajdziemy instrukcje do przygotowania zaprawy. Należy ściśle jej przestrzegać. Niestety znajdą się tacy glazurnicy, którzy nie przywiązują do tego uwagi i robią to w pośpiechu, na oko lub pomijają niektóre etapy przygotowania zaprawy. Za duża ilość wody pogarsza jej właściwości tym samym wydłużając czas związania zaprawy oraz zmniejsza jej przyczepność. Przygotowaną zaprawę należy także wymieszać mechanicznie za pomocą odpowiedniego urządzenia lub ręcznie najlepiej kilka razy.
Niewłaściwe lub oszczędne nakładanie zaprawy klejowej
Zalecane jest, aby klejenie płytek odbywało się za pomocą metody kombinowanej, gdzie smaruje się klejem zarówno podłoże jak i spód płytki. Należy nałożyć tyle kleju, aby po dociśnięciu go do podłoża wyszedł on bokiem dzięki temu wyeliminujemy ryzyko powstania jakiejkolwiek szczeliny, a jego nadmiar zawsze możemy usunąć. Najczęstszym błędem popełnianym przez glazurników jest kładzenie za małej ilości kleju, lub nakładanie go tylko w miejscu docisku płytek.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |