Co robi detektyw? Detektyw dla wielu kojarzy się z panem z wąsem, w kapeluszu, trzymającym wielką lupę w dłoni. Oczywiście to skojarzenie rodem z bajki. Często wiedza o usługach detektywistycznych jest niewielka. Warto wiedzieć, że prywatny detektyw prowadzi śledztwa w sposób niejawny. Na polskim rynku jest mnóstwo ofert agencji detektywistycznych proponujących pomoc w wielu trudnych i niejasnych sytuacjach. A popyt na tego typu usługi stale rośnie. Kim jest detektyw? Jakimi cechami powinien się wyróżniać? Jakie usługi świadczy? Kiedy warto zwrócić się do niego o pomoc?
Kim tak właściwie jest detektyw?
“Detektyw” wywodzi się z łaciny, a dokładniej zwrotu pod którym kryje się myśl o wyjawieniu/wykryciu czegoś. To określenie bardzo trafnie opisuje pracę detektywa. Jego główne zajęcia to:
- obserwacja,
- śledzenie,
- tropienie.
Detektywi muszą posiadać stosowne licencje, które zarówno potwierdzają kwalifikację, jak i uprawniają ich do wykonywania tego zawodu. Trzeba zaznaczyć, że otrzymanie licencji detektywistycznej jest trudnym zadaniem. Ponadto nie wszyscy nadają się do tej pracy, gdyż jest ona mocno wymagająca. Jakie warunki są niezbędne w otrzymaniu licencji? Potencjalny detektyw musi:
- być niekarany,
- mieć pełnię praw do czynności prawnych;
- mieć skończone 21 lat;
- posiadać przynajmniej średnie wykształcenie;
- przejść obowiązkowe badania psychiatryczne oraz szkolenie w dziedzinie ochrony danych osobowych a także z zakresu przepisów prawa.
Są to niezbędne formalności, jakich dopełnić musi osoba chcąca zostać detektywem. Oprócz tego, dobrze by posiadała cechy przydające się do pracy z ludźmi, jak: empatia, łatwość w nawiązywaniu kontaktów a także umiejętność logicznego myślenia.
Co robi detektyw?
Wiadomo już kim jest detektyw, ale co tak naprawdę robi? Jakie usługi świadczy? Biuro detektywistyczne przede wszystkim pozyskuje ważne dla swoich klientów informacje. W tym celu wykorzystuje wiele różnych metod np. informatorów, a nawet sprzęt szpiegowski. Aby otrzymać konkretne dane detektyw może:
- nawiązywać relacje z osobami, które powiązane są ze sprawą, jaką prowadzi;
- obserwować oraz śledzić otoczenie,
- wykrywać podsłuchy,
- zbierać dowody (w tym materiały dowodowe) czyniąc to na wiele sposobów.
Podczas wykonywania swojej pracy detektyw bardzo często korzysta z podsłuchów oraz kamer. Analizuje dowody audio oraz wideo i inne informacje, które posiada. Sporządza także sprawozdania. Oczywistym jest, że dla klientów najistotniejsze są końcowe etapy działalności śledczego, czyli rozstrzygnięcie sprawy. Może to dotyczyć postępowania sądowego bądź potwierdzenie tudzież zaprzeczenie wystąpienia pewnych okoliczności. Warto wiedzieć, że nie w każdej sprawie pomoże detektyw. Dużo zależy od środków, jakie posiada klient. Jeżeli są niewielkie, agencja skupia się jedynie na najskuteczniejszych operacjach. Niestety może się zdarzyć, że będą one niewystarczające, by uzyskać stosowny materiał dowodowy.
Jakimi cechami oraz umiejętnościami powinien się charakteryzować dobry detektyw?
Usługi detektywa https://detektyw24.waw.pl/ to branża wyróżniająca się niezwykłą specyfiką. Dlatego też osoba w niej pracująca musi mieć pewne cechy osobowości oraz kompetencje, które przełożą się na rzetelne wykonywanie obowiązków. Dobry detektyw to dyskretny detektyw. Ponadto powinien być osobą godną zaufania, której powierzyć można nawet najbardziej wstydliwą prawdę o osobie trzeciej. Wyróżniać się powinien szybkością i skutecznością w działaniu. Oprócz tego pożądane cechy to:
- analiza faktów,
- wnikliwa obserwacja,
- znajdowanie zależności pomiędzy przyczyną a skutkiem.
Oczywiście bardzo ważna jest w tym zawodzie dostępność dla klienta oraz gotowość do pomocy o każdej porze, nieważne czy to dzień czy to noc.
Kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Wiele osób zastanawia się kto i w jakich sytuacjach powinien zwrócić się o pomoc do detektywa. Okoliczności do tego skłaniających jest mnóstwo. Agencje, w której pracują detektywi mają bardzo szeroki zakres działań obejmujący wiele dziedzin. Detektyw może zająć się sprawą, która nie wymaga wsparcia m.in. organów państwowych tudzież jakiejkolwiek innej grupy zawodowej. Klientami biur świadczących pomoc detektywistyczną są osoby prywatne, jak i osoby prawne. A jakie są najczęstsze zlecenia? Oczywiście te, które dotyczą podejrzeń współmałżonka o zdradę oraz zgłoszenia stroskanych rodziców o życie i o dobro dzieci. Detektyw jest także w stanie pomoc w sprawach karnych. Bardzo często zlecenia, które docierają do śledczych to szukanie osób, które uciekły bądź zaginęły oraz sprawy utraconego mienia. Wśród zgłoszeń do agencji znajdują się sprawy prawdopodobnych oszustw ubezpieczeniowych, pochodzące głównie od firm ubezpieczeniowych, które chcą udowodnić, że zostały oszukane.
Powyższe sytuacje są jedynie przykładowymi, pośród tych, w których ludzie zgłaszają się po pomoc detektywistyczną. Tak naprawdę lista spraw do wyjaśnienia jest długa i nieskończona. Detektywowi może zostać zlecone także sprawdzenie, jakie postępy czyni dziecko na uczelni, zweryfikowanie jakiej kto jest orientacji seksualnej a nawet może zostać poproszony o udowodnienie komuś przestępstwa.